Media Challenge Awards nomination list

Media Challenge Awards nomination list

Media Challenge Awards nomination list

1.UNCONVENTIONAL RADIO SHOW OF THE YEAR
The Jam Mckenzie &Deedan-Radio City
Celeb Select-Crystal Newman-Sanyu FM
D’Mighty Breakfast-Malaika&Brian-KFM
Evening Rush Napolean ,Joe &Prim-Galaxy FM
Over Drive Geatano&Lucky-Capital FM
2.UNCONVENTIONAL TV SHOW OF THE YEAR
Calvin the Entertainer-UBC
The BEAT-Douglas Lwanga-NTV
After 5-MC KATS-Edwin Katamba-NBS
Full Doze-Flavia Namulindwa-Bukedde TV
Tukyakyankye-Florence Nampijja-BBS TV
Eco Zone-Shaban Ssenyange-Urban TV
3.ROSEMARY NANKABIRWA BEST FEMALE NEWS ANCHOR
Victoria Namutebi -Urban TV
Flavia Tumusiime-NTV
Mable Twegumye Zaake-NBS TV
Rukh-shana Namuyimba-NBS
Josephine Karungi-NTV
Mildred Tuhaise-NBS TV
Racheal Mwine-NTV
4.DANNY KYAZZE MALE RADIO NEWS ANCHOR
Kalule Lameka-CBS
Vicent Lubwama- Top Radio
Waguma Kisule-Simba Radio
Wamala Balunaaba-CBS
Zambaali Bulasio-Manduso CBS
5.BEST ENGLISH RADIO FEMALE NEWS ANCHOR
Catherine Ageno- KFM
Judith Atim- KFM
Patricia Osman-Capital FM
Leah Kahunde-Radio One
6.THE BBALE FRANCIS TV BEST NEWS ANCHOR
Joel Kamadhi-NTV
Mugisha Simon-UBC
Shaun Kimuli-NBS
Solomom Serwanja-NBS
Joel Senyonyi-NTV
7.BEST TV TALK SHOW OF THE YEAR
Akabinkano-Bukedde TV
Fourth Estate-NTV
Frontline-NBS
Maaso Ku Gwanga-BBS TV
On the Spot-NTV
8.BEST RADIO TALK SHOW OF THE YEAR
Capital Gang- Capital Fm
Hot Seat-KFM
Gasimbagane Ne Banamawulire-Simba
Spectrum-Radio One
9.BEST MALE TV LUGANDA NEWS ANCHOR
Terah Kaaya- Salt TV
Ismail Ssembatya-NBS TV
Patrick Mukasa-NTV
Frank Walusimbi-NTV
Walugembe Moses- Bukedde TV
10.BEST FEMALE TV LUGANDA NEWS ANCHOR
Farida Nakazibwe-NTV
Namuyanja Christine -BBS TV
Sanyu Mweruka-Bukedde TV
Joyce Bagala-NBS TV
Sumayiyah Muwonge – Salt TV
Hatima Nalugwa- NTV

10.RADIO WITH BEST SPORTS COMMENTARY AWARD
Super FM
CBS
Star FM
AKaboozi
Bukedde FM
11.MEDIA HOUSE WITH THE BEST INTERNSHIP PROGRAM
CBS
Vision Group
NBS TV
UBC
Capital Radio
Nation Media
12.BEST LIVE EVENT COVERAGE AWARD
NBS TV
BBS TV
NTV
UBC
Bukedde TV
13.MOST HUMOUROUS NEWS CONCEPT AWARD
Akatalekeka-NBS
News Beat-NTV
Point Blank-NTV
Zungululu-NTV
14.SOCIAL MEDIA UTILISATION AWARD
OBSERVER
NEWVISION
NBS-TV
DAILY MONITOR
NTV
15.BEST RADIO OF THE YEAR
Capital FM
CBS
Radio Simba
RadioCity
Galaxy FM
KFM
Sanyu FM
XFM
16.NEWS WEBSITE OF THE YEAR
Matooke Republic
Chimpreports
Nile Post
Uganda Radio Network
17.NEWS PAPER OF THE YEAR
NewVision
Daily Monitor
Observer
Red Pepper
18.UP-COUNTRY MEDIA HOUSE OF THE YEAR
KO TV
Step TV
TV West
Baba TV
Big FM
Crooze FM
19.BEST RADIO LUGANDA FEMALE NEWS ANCHOR
Amina Nabuule-Radio Simba
Olivia Kwagala – CBS Emanduso
Joan Navubya-Beta FM
Shamim Nateewa-KFM

20.BEST MALE TV LUGANDA NEWS ANCHOR
Henry Divosh Kizito-UBC
Terah Kaaya-Salt TV
Ismail Sembatya -NBS TV
Patrick Mukasa-NTV
Walugembe Moses-Bukedde TV
Frank Walusimbi-NTV
21.BEST MALE TV ENGLISH NEWS ANCHOR
Vicent kasozi- Sanyu FM
Otim Chris-XFM
Wyclifee Sebunya-Radio One
Sam Ayo-Capital FM
22. BEST TV OF THE YEAR
UBC
NBS TV
DELTA TV
SALT TV
BBS TV
NTV
TOP TV